gazetapacjenta.pl
Czwartek, 16 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch
Menu serwisu
Strona główna
Gazeta Pacjenta
Aktualności
Ogłoszenia drobne
........................................
Okiem pacjenta
Leki z apteki
Zioła i ziółka
Optyk radzi
Ciekawostki
Humor
Relaks
Kącik hormonalny
........................................
Lekarz radzi
Diagnostyka
Leczenie w Europie
Porady prawne
Ubezpieczenia zdrowotne
........................................
Deutsch
Turystyka i wypoczynek
Kontakt z nami
Reklama w serwisie
Linki
........................................
Polityka prywatności
Ankiety
Czy stosujesz suplementy diety?
 
Logowanie do serwisu

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Żylaki odbytu - problem bolesny i ... wstydliwy Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 45
KiepskiBardzo dobry 
13.10.2004.

Żylaki odbytu - problem bolesny i ... wstydliwy

Lek. med. Ewa Wojas

Nasz obecny tryb życia i jadłospis nie do końca zostały uzgodnione z naturą. W efekcie dotykają nas problemy, których łatwo moglibyśmy uniknąć. Takim bolesnym a wstydliwym problemem są żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami.

Większość osób cierpiących na hemoroidy kona w milczeniu. Temat do konwersacji towarzyskiej mało się nadaje. Kto nie miał nie zrozumie, kto miał - pragnie zapomnieć na wieki. Nie ma komu się poskarżyć, a z lekarzem trudno nie tylko rozmawiać, ale nawet i spotkać się.

 

Tak więc ofiara, z wyrazem cierpienia na twarzy, udaje się do apteki, gdzie prosi o jakieś czopki na hemoroidy. Dla kogo? Oczywiście... dla babci! Jak w tej sytuacji ulżyć cierpieniu? Najlepiej iść do lekarza - najprościej do internisty. Jestem pewna, że nie zbada, ale przepisze lekarstwa i to nie tylko czopki.

Najlepiej przed wizytą u lekarza chroni profilaktyka - dieta bogata w warzywa i owoce oraz aktywny tryb życia. Jeśli już dopadła nas choroba, trzeba zadbać o regularne wypróżnienia. Cennym uzupełnieniem diety stają się środki poślizgowe i rozluźniające kał. Należą do nich nasionka babki plesznik, siemienia lnianego i - zdecydowanie smaczniejsze - rodzynki, figi, suszone śliwki. Nasiona lnu stosuje się w stanie nierozdrobnionym! Zmielone zachowują walory odżywcze, ale mają znikome działanie przeczyszczające, a w przypadku hemoroidów o takie przecież chodzi.

Niestety, najlepszym w tym wypadku, choć obrzydliwym środkiem przeczyszczającym jest olej PARAFINOWY - parafina jest tu substancją "poślizgową". Uwaga! Należy zapewnić sobie nielimitowany dostęp do łazienki. Parafina pokrywa ściany przewodu pokarmowego i powierzchnię kału śliską warstwą, co ułatwia defekację. Niestety, działa z siłą wodospadu, co akurat w przypadku guzków krwawniczych jest zaletą, a do tego może wyciekać przez zwieracz odbytu. Inne środki też są skuteczne, ale ten polecam.

Zarówno parafina jak i środki pęczniejące zaburzają wchłanianie w jelitach, dlatego nie można ich stosować stale. Niemniej w okresie zaostrzeń są bardzo cenne i zdecydowanie poprawiają komfort życia.

Następnie leki działające na naczynia żylne. Te bez recepty zawierają escynę - substancję uzyskiwaną z kasztanowca zwyczajnego. Są to bardzo różne postaci leków: mieszanka ziołowa Rektosan, czopki Hemorol, wyciąg z kasztanowca Intractum Hippocastani, krople Venoforton, tabletki Aescin i wiele, wiele innych. Zapamiętajcie Państwo, że w żylakach odbytu pomaga mały okrągły brązowy kasztan, a będziecie wiedzieli, o co pytać w aptece.

W skład niektórych, miejscowo działających preparatów (czopków, maści, kremów) wchodzą substancje miejscowo znieczulające i przeciwzapalne, wpływające korzystnie na stan śluzówki odbytnicy i naczyń żylnych. Jest całkiem sporo tego typu preparatów dostępnych bez recepty.

Stosowane doustnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zmniejszają dolegliwości - eliminują ból i zmniejszają miejscowe objawy zapalne. Należy ich używać w miarę potrzeb. Nawet osoby mające problemy z żołądkiem mogą z nich korzystać, choć po właściwy preparat powinny udać się do lekarza.

Co dalej? Dobre rady babuni - cisza, spokój, relaks w pozycji leżącej, ciepła, ale nie gorąca kąpiel z ziołami. Niektórym pomagają tzw. nasiadówki np. z korą dębu, kwiatem nagietka.

Ten wodny wątek przypomniał mi o bardzo ważnej rzeczy - HIGIENA okolic odbytu! Nie wszyscy mają w łazience bidet, ale wodę raczej tak. W okresie choroby należy z niej korzystać szczególnie obficie. Łagodne mydła do higieny intymnej (z wyciągiem z nagietka, macierzanki, kory dębu) lub Analen w płynie (bo krem Analen zmniejsza ból i swędzenie), chronią i pielęgnują skórę okolicy odbytu.

Niestety, tak jesteśmy skonstruowani, że w niesprzyjających okolicznościach dochodzi w żyłach odbytu do zastoju krwi, często powikłanego stanami zapalnymi, zakrzepem lub krwawieniem. Nazywamy ten stan żylakami odbytu, hemoroidami, guzkami krwawniczymi. Około 60% krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest powodowane przez hemoroidy.

Większość problemów z żylakami odbytu znika pod wpływem leczenia zachowawczego. Jeśli dolegliwości nawracają albo są szczególnie nasilone, albo długo trwają (ponad dwa-trzy tygodnie) należy odwiedzić chirurga - proktologa. Zgodzicie się Państwo ze mną, że dwa-trzy tygodnie temperatury 38,5 st. C, lub dwa-trzy tygodnie żółtaczki, kaszlu, kataru, świądu skóry lub innego, nieprzyjemnego zjawiska zdrowotnego (objawu), skłoni większość ludzi do kontaktu z lekarzem. Żylaki odbytu są tak samo chorobą jak przeziębienie, ospa wietrzna czy nadciśnienie! Tylko dotyczą innej części ciała. Jeśli nie znikają, należy się poradzić specjalisty.

Badanie polega na oględzinach okolicy odbytu, badaniu palpacyjnym per rectum, czyli przez odbytnicę, często reckto- i sigmoidoskopii - badaniach wymagających użycia specjalnego przyrządu, pozwalającego obejrzeć wnętrze jelita grubego na odcinku do 15-60 cm od zwieracza odbytu. Badania nie są przyjemne, ale należy je wykonać. Żylaki odbytu nie są jedyną chorobą powodującą dolegliwości i krwawienia związane z defekacją.

I jeszcze jedna uwaga. Czasami żylaki odbytu są leczone operacyjnie. Są różne sposoby chirurgicznego leczenia hemoroidów. Chirurgia bardzo się zmieniła w ostatnim dwudziestoleciu i korzysta, na równi z innymi dziedzinami medycyny, z technicznych udogodnień pozwalających zmniejszyć zakres operacji, poprawić komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym, skrócić czas zabiegu i pobytu pacjenta w szpitalu. Decyzji o zabiegu nie warto odwlekać w nieskończoność. To boli!

Lek. med. Ewa Wojas
ZdroweMiasto.PL
http://www.zdrowemiasto.pl

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.

Komentarze/y

Powered by AkoComment 2.0!

 
Pogoda
Gdańsk
---
Gdańsk °C | Katowice °C | Kraków °C | Poznań °C | Rzeszów °C | Szczecin °C | Warszawa °C | Wrocław °C
REKLAMA
Advertisement
Najczęściej czytane
© 2004-2018 Gazeta Pacjenta
Opracowanie i utrzymanie TELEZET