gazetapacjenta.pl
Czwartek, 16 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch
Menu serwisu
Strona główna
Gazeta Pacjenta
Aktualności
Ogłoszenia drobne
........................................
Okiem pacjenta
Leki z apteki
Zioła i ziółka
Optyk radzi
Ciekawostki
Humor
Relaks
Kącik hormonalny
........................................
Lekarz radzi
Diagnostyka
Leczenie w Europie
Porady prawne
Ubezpieczenia zdrowotne
........................................
Deutsch
Turystyka i wypoczynek
Kontakt z nami
Reklama w serwisie
Linki
........................................
Polityka prywatności
Ankiety
Czy stosujesz suplementy diety?
 
Logowanie do serwisu

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Hemoroidy Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 75
KiepskiBardzo dobry 
12.05.2004.

Hemoroidy - żylaki odbytu

Według lekarzy chorobę powoduje choroba dieta uboga w błonnik i zbyt długie siedzenie z naciskiem na żyły w okolicy odbytu. Gdy spożywamy za mało błonnika, dochodzi do zaparć, a wtedy organizm jest zmuszany do zwiększonego wysiłku. To zaś wywołuje wzrost ciśnienia w żyłach, co może spowodować ich nadmierne powiększenie. Mamy je wszyscy, bo w kanale odbytu znajdują się sploty naczyń krwionośnych, które kurczą się i nabrzmiewają. Dzięki temu możemy się wypróżniać. Czasem jednak może dochodzić do rozciągnięcia błony śluzowej i ich sporego powiększenia. Ten stan nazywamy chorobą hemoroidalną albo żylakami odbytu. Wtedy siedzenie staje się bolesne, a korzystanie z toalety jest bardzo uciążliwe.

Powstawaniu hemoroidów sprzyjają także ciąża i porody oraz długotrwałe kaszle, biegunki, nadwaga, siedzący tryb życia, a nawet nadużywanie alkoholu.Niektórzy skłonność do hemoroidów dziedziczą. Jeśli tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, trzeba się udać do lekarza.

Objawy hemoroidów, które stopniowo narastają:

  • krwawienie podczas wypróżniania,
  • krew jest ciemna, a nie jasna,
  • swędzenie, pieczenie i ból,
  • obrzęk okolicy odbytu i przenikliwy ból,
  • stan zapalny i owrzodzenie guzków, które wypadają z odbytu.

Jak się bronić przed hemoroidami?

Należy stosować bogatą w błonnik dietę: dużo owoców, warzyw, otrębów zbożowych oraz chleba razowego, a mało ryżu, ziemniaków, makaronów i białego pieczywa, bo powodują zaparcia. Z kolei alkohol, herbata i kawa podrażniają błony śluzowe. Jedzmy częściej, ale mniej.

  • Trzeba pić dużo wody oraz kefir i maślankę, bo ułatwiają wypróżnianie się.
  • Nie należy przetrzymywać opróżniania się; trzeba dbać o higienę odbytu.
  • Przy pracy siedzącej, trzeba robić przerwy; codzienna gimnastyka ułatwia wypróżnianie się.
  • Masaże brzucha ułatwiają przesuwanie się treści jelit.

Jeśli już krwawimy skuteczne bywają okłady z lodu w woreczku na odbycie albo kompresy gazowe z gęstą pastą w środku z roztartych owoców bzu. Ponadto można stosować ziołowe herbatki z czarnego bzu lub tarniny. Można także pomyśleć o wzbogaceniu diety kuracją z siemiena lnianego, które tłuczemy lub mielimy i zalewamy ciepłą wodą, a potem pijemy.

W czasie dokuczliwych bólów pomocne bywają nasiadówki w wannie - co kilka godzin po 20 minut. Woda nie powinna być gorąca. za to powinna zawierać napar z rumianku. Gdy bóle i zapalenia narastają, to należy stosować leki antyzapalne i antybólowe. Najlepiej je skonsultować z lekarzem.

W zaawansowanych przypadkach hemoroidów lekarze proponują zabiegi chirurgiczne, których celem jest spowodowanie obumarcia i odpadnięcia bolesnych guzków w odbycie. Można je podwiązać, zamrozić, potraktować prądem lub nasycić zastrzykami z leków. Wszystkie te metody powodują dłuższe lub krótsze okresy zaniku guzków. Gdy te zabiegi nie skutkują, lekarze najczęściej decydują się na wycięcie hemoroidów. Operacje odbywają się przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.

Komentarze/y
Aga
Dodane przez Gość w dniu - 2004-11-14 12:37:21
Ja z bólem w odbycie i zaparciami walczę już z 3 lata i przyznam ,że to wykańcza mnie psychicznie.nie znalazłam jeszcze super środka.Jestem załamana.
Bardzo WIELKI błąd !!! - do natychmiasto
Dodane przez Gość w dniu - 2004-05-28 23:27:48
Każda domieszka krwi w stolcu wymaga ustalenia źródła krwawienia! Objawem krwawienia z hemoroidów może być domieszka jasnej, świeżej krwi w stolcu - ale może to też być krwawienie z odbytnicy - np. z raka odbytnicy. 
Natomiast obecność ciemnej krwi w stolcu sugeruje, że źródło krwawienia najprawdopodobniej znajduje się w dalszych odcinkach jelita grubego, co wymaga wyknania badania całego jelita grubego. Rozpoznanie raka jest w takim wypadku wysoce prawdopodobne.  
Wyszczególnienie wśród objawów choroby hemoroidalnej obecności c i e m n e j krwi w stolcu jest niewybaczalnym błędem. Ciemna krew w stolcu to sygnał alarmowy - tu prawdopodobnie nie o hemoroidy chodzi, to najprawdopodobniej całkiem inna choroba!
Jeszcze trochę o hemoroidach
Dodane przez Gość w dniu - 2004-05-17 10:35:29
Bardzo dobry artykuł. Dodałbym do jego treści wyraźne ostrzeżenie przed leczeniem choroby hemoroidalnej bez uprzedniego, rzetelnego badania proktologicznego i stwierdzenia, że to rzeczywiście ta choroba. "Leczenie hemoroidów", gdy np. mamy do czynienia np. z rakiem to tragiczna pomyłka, zdarzająca się nadal zbyt często. 
I jeszcze jedno - co innego choroba hemoroidów, a co innego żylaki odbytu.

Powered by AkoComment 2.0!

 
Pogoda
Gdańsk
---
Gdańsk °C | Katowice °C | Kraków °C | Poznań °C | Rzeszów °C | Szczecin °C | Warszawa °C | Wrocław °C
REKLAMA
Advertisement
Najczęściej czytane
© 2004-2018 Gazeta Pacjenta
Opracowanie i utrzymanie TELEZET