gazetapacjenta.pl
Czwartek, 16 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch
Menu serwisu
Strona główna
Gazeta Pacjenta
Aktualności
Ogłoszenia drobne
........................................
Okiem pacjenta
Leki z apteki
Zioła i ziółka
Optyk radzi
Ciekawostki
Humor
Relaks
Kącik hormonalny
........................................
Lekarz radzi
Diagnostyka
Leczenie w Europie
Porady prawne
Ubezpieczenia zdrowotne
........................................
Deutsch
Turystyka i wypoczynek
Kontakt z nami
Reklama w serwisie
Linki
........................................
Polityka prywatności
Ankiety
Czy stosujesz suplementy diety?
 
Logowanie do serwisu

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Nobel za wykrycie wirusa Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
22.02.2009.
wzonDlaczego prof. Harald zur Hausen za odkrycie wirusa HPV otrzymał Nagrodę Nobla? Bo ten wirus powoduje kilka nowotworów, z rakiem krtani i gardła włącznie. A w tym samym czasie zaraża się nim ponad 5 mln osób. 

Autor: artykułu Agnieszka Pochrzęst
Autor zdjęcia: Piotr Skórnicki

Szacuje się, że co czwarta aktywna seksualnie dwudziestolatka jest zakażona wirusem HPV, ale w większości przypadków jej organizm potrafi się z nim uporać. Każda kobieta, odkąd zaczyna współżycie seksualne, jest narażona na ryzyko zakażenia wirusem HPV, będącym główną przyczyną raka szyjki macicy.

HPV to jeden z najbardziej rozpowszechnionych wirusów. Zwykle atakuje miejscowo, a za cel obiera sobie skórę (przykładem mogą być pojawiające się na dłoniach kurzajki) albo błony śluzowe, również okolic intymnych. Istnieje ponad sto typów wirusa - większość jest nieszkodliwa, jednak ok. 30 odpowiada za infekcje narządów moczowo-płciowych, np. niebezpieczne zmiany na szyjce macicy, które można wykryć robiąc cytologię.

Znanych jest ponad sto typów HPV, numerowanych w kolejności ich identyfikacji. Przynajmniej 13 z nich może wywołać raka. Najgroźniejsze są dwa typy wirusa HPV oznaczone numerami 16 i 18. To one są najbardziej skłonne do przekształcania zakażonych komórek w nowotworowe. Powodują ok. 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. W Polsce są dostępne dwie szczepionki, które w stu procentach chronią przed zakażeniem tymi dwoma typami wirusa HPV. Jedna ze szczepionek zabezpiecza również przed zakażeniem wirusem typu HPV 6 i HPV 11, które są odpowiedzialne za powstawanie brodawek płciowych w okolicy sromu i odbytu.

Zakażenie wirusem HPV może zmniejszać zarówno szanse zajścia w ciążę, jak i jej donoszenia. Przypuszcza się, że wirus może być przyczyną niektórych poronień, zwłaszcza we wczesnej fazie ciąży.

Oprócz raka szyjki macicy HPV może być przyczyną także nowotworów innych narządów płciowych (sromu czy pochwy) odbytu, jak i również raka jamy ustnej, krtani i gardła. Ocenia się, że wirus brodawczaka ludzkiego każdego roku jest przyczyną około pół miliona nowych przypadków raka, z czego większość dotyka kobiety z krajów rozwijających się.

Po zakażeniu szyjki macicy HPV prowadzi do zmian komórkowych. Ok. 90 proc. infekcji ustępuje w ciągu 2 lat. Gdy zakażenie utrzyma się ponad rok, istnieje ryzyko zachorowania na raka. Nowotwór rozwija się powoli i bezobjawowo. W Polsce rocznie na raka szyjki macicy wykrywa się u ok. 4 tys. kobiet, połowa z nich umiera, bo za późno usłyszały diagnozę. Zmiany wykryte we wczesnym stadium są wyleczalne w stu procentach.

Sprawdź, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka?

Jeśli:

wcześnie rozpoczęłaś współżycie seksualne

miałaś wielu partnerów seksualnych

cierpisz na przewlekłe, nieleczone infekcje; miałaś nadżerkę

przechodziłaś infekcje wirusem HPV lub chlamydię

palisz papierosy

...jesteś bardziej narażona na zachorowanie na raka szyjki macicy. Czym prędzej zrób cytologię i powtarzaj badanie regularnie, raz na pół roku.

źródło:Wysokie Obcasy

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.

Komentarze/y

Powered by AkoComment 2.0!

 
Pogoda
Gdańsk
---
Gdańsk °C | Katowice °C | Kraków °C | Poznań °C | Rzeszów °C | Szczecin °C | Warszawa °C | Wrocław °C
REKLAMA
Advertisement
Najczęściej czytane
© 2004-2018 Gazeta Pacjenta
Opracowanie i utrzymanie TELEZET