gazetapacjenta.pl
Czwartek, 16 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch
Menu serwisu
Strona główna
Gazeta Pacjenta
Aktualności
Ogłoszenia drobne
........................................
Okiem pacjenta
Leki z apteki
Zioła i ziółka
Optyk radzi
Ciekawostki
Humor
Relaks
Kącik hormonalny
........................................
Lekarz radzi
Diagnostyka
Leczenie w Europie
Porady prawne
Ubezpieczenia zdrowotne
........................................
Deutsch
Turystyka i wypoczynek
Kontakt z nami
Reklama w serwisie
Linki
........................................
Polityka prywatności
Logowanie do serwisu

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
USG i kamica pęcherzyka żółciowego Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 16
KiepskiBardzo dobry 
10.06.2004.

USG i kamica pęcherzyka żółciowego

Proces diagnostyczny mający na celu postawienie właściwego rozpoznania czyli wykrycia schorzenia oraz określenie jego zaawansowania jest zwykle dość skomplikowany. Często wymaga użycia wielu metod począwszy od wywiadu (rozmowy z pacjentem), poprzez badania laboratoryjne i metody diagnostyki obrazowej. Fot.1 Duży kamień w ujściu pęcherzyka żółciowegoZasadą powinno być przeprowadzenie postępowania diagnostycznego w sposób zapewniający uzyskanie jak największej ilości informacji przy jak najmniejszej uciążliwości dla pacjenta oraz jak najmniejszych kosztach. Często wystarczy sama rozmowa z pacjentem i tzw. badanie fizykalne – jak to ma miejsce np. w zapaleniu gardła.

Fot.1 Duży kamień w ujściu pęcherzyka żółciowego

Idąc dalej tym przykładem: gdy pojawią się zmiany na powierzchni migdałków lekarz może zlecić dodatkowo badanie flory bakteryjnej z oceną jej wrażliwości na leki – antybiogram, dopiero jeśli proces chorobowy posuwałby się dalej (co ma miejsce obecnie bardzo rzadko) konieczne będą dalsze analizy. Duża ilość metod diagnostycznych powoduje pewne zagubienie i to nie tylko wśród pacjentów ale nawet wśród lekarzy. Które badanie wybrać w pierwszej kolejności? Czego się po nim spodziewać? Jakie schorzenia dzięki niemu wykryć a jakie wykluczyć i jak do tego ma się USG?

Fot.2 Liczne, drobne złogi w pęcherzyku żółciowymMyśle, że najlepiej można to wyjaśnić na przykładzie powszechnego schorzenia jakim jest kamica pęcherzyka żółciowego. Diagnostyka tej choroby przed erą ultrasonografii była kosztowna, niebezpieczna i niezbyt precyzyjna. Opierała się na badaniach rentgenowskich. Ponieważ pęcherzyk żółciowy oraz większość kamieni (za wyjątkiem nielicznych – tych uwapnionych) nie jest widoczny na zwykłym zdjęciu rtg zachodziła konieczność podania środków cieniujących, które to były wydalane przez wątrobę do żółci, a następnie kontrastowały pęcherzyk. Jeśli na wykonanych zdjęciach pojawiały się „ubytki” rozpoznawano kamicę. Badanie trwało od kilku do kilkunastu godzin, zdarzały się reakcje uboczne na środki cieniujące – czasami ciężkie, uzyskiwano w ok.30-40% błędne wyniki. Wprowadzenie USG zrewolucjonizowało wręcz wykrywanie kamicy i dzisiaj każdy pacjent, który odczuwa dolegliwości bólowe z zakresu jamy brzusznej, powinien mieć wykonane to proste badanie.

Fot.2 Liczne, drobne złogi w pęcherzyku żółciowym

Kiedy warto poddać się badaniu ultrasonograficznemu czyli jak może objawiać się kamica pęcherzykowa?

Najbardziej typowe są bóle pod prawym łukiem żebrowym, pojawiające się lub nasilające się po posiłkach – zwłaszcza zawierających dużą ilość tłuszczów, jajka, majonez. Ból często promieniuje do okolicy pleców i prawej łopatki, mogą towarzyszyć mu nudności i wymioty. Nieco częściej chorują kobiety zwłaszcza po 50-tym roku życia ale choroba może dotykać także osoby młodsze – nawet dzieci.

Badanie USG w tych przypadkach z dokładnością niemal 100% może potwierdzić lub wykluczyć obecność kamieni. Wykluczenie kamicy jest równie ważne jak jej potwierdzenie, ponieważ podobne dolegliwości mogą dawać inne schorzenia – np choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, wymagające poszerzenia diagnostyki np. o gastroskopięFot.3 Pogrubienie ścian pęcherzyka w przewlekłym zapaleniu

Poza wykryciem samej kamicy w USG można dość precyzyjnie określić jej powikłania: zapalenie pęcherzyka żółciowego, naciek okołopęcherzykowy, kamicę przewodów żółciowych, zastój żółci – to wszystko w niebolesnym, trwającym zwykle kilkanaście minut, niedrogim i całkowicie nieszkodliwym badaniu. Właściwie opierając się tylko na nim można już podjąć decyzję o dalszym leczeniu – prawie zawsze operacyjnym oraz określić jego pilność. Jeszcze jedno zdanie na temat nazewnictwa- określenia „kamień” i „złóg”spotykane w opisach badań USG stosuje się zamiennie i oznaczają to samo.

Czy USG jest tak dobre tylko do wykrywania kamieni w pęcherzyku i warto je wykonywać tylko przy podejrzeniu ich obecności? Oczywiście -NIE.

Fot.3 Pogrubienie ścian pęcherzyka w przewlekłym zapaleniu.

O jego roli w innych chorobach w kolejnych odcinkach cyklu.

Autor: Mariusz Werochowski,lekarz, specjalista radiodiagnostyki   - tel. (0) 300 200 913 Ogólnopolskie Telefoniczne Centrum Obsługi Pacjentów

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.

Komentarze/y
Leczenie kamicy
Dodane przez Gość w dniu - 2004-06-26 17:10:20
Z artykułu nie wynika, że wykrycie kamicy pęcherzykowej powinno kończyć się zabiegiem operacyjnym. Zgadzam się, że nie we wszystkich przypadkach takie leczenie jest potrzebne. Jeżeli jednak jest potrzebne jedyną skuteczną metodą jest interwencja chirurga.
M.P.
Dodane przez Gość w dniu - 2004-06-17 10:36:30
Artykuł dobrze napisany, bo krótki a treściwy. W jednym fragmencie chyba jednak zbyt skrótowo ujęto jedno stwierdzenie, z którego wynika - takie odniosłem wrażenie - że wykrycie w USG kamicy pęcherzyka żółciowego prawie zawsze kończy się leczeniem operacyjnym. 
Pamiętam czasy, gdy wprowadzono badanie USG. Wykrywano wtedy masowo kamienie pęcherzyka żółciowego. Zwiększyła się wtedy bardzo znacznie ilość operacji pęcherzyka. Wiele z tych operacji było niepotrzebnych. Potem wszystko wróciło do normy. Trzeba wyraźnie stwierdzić, że sama obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym nie jest wskazaniem do operacji. Wskazania do operacji ustala się w oparciu o cały obraz chorobowy. Jeśli ktoś ma przypadkowo wykrytą kamicę, a nie ma objawów, to najczęściej niekoniecznie musi być operowany. 

Powered by AkoComment 2.0!

 
Pogoda
Gdańsk
---
Gdańsk °C | Katowice °C | Kraków °C | Poznań °C | Rzeszów °C | Szczecin °C | Warszawa °C | Wrocław °C
REKLAMA
Advertisement
Najczęściej czytane
© 2004-2018 Gazeta Pacjenta
Opracowanie i utrzymanie TELEZET