gazetapacjenta.pl
Czwartek, 16 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch
Menu serwisu
Strona główna
Gazeta Pacjenta
Aktualności
Ogłoszenia drobne
........................................
Okiem pacjenta
Leki z apteki
Zioła i ziółka
Optyk radzi
Ciekawostki
Humor
Relaks
Kącik hormonalny
........................................
Lekarz radzi
Diagnostyka
Leczenie w Europie
Porady prawne
Ubezpieczenia zdrowotne
........................................
Deutsch
Turystyka i wypoczynek
Kontakt z nami
Reklama w serwisie
Linki
........................................
Polityka prywatności
Ankiety
Czy stosujesz suplementy diety?
 
Logowanie do serwisu

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Genetyka nowotworów Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 6
KiepskiBardzo dobry 
09.12.2004.
Genetyka nowotworów

Na ogół rak nie boli...

Prof. Jan Lubiński: Witam Państwa. Zapraszam do aktywnego poznawania najnowszych osiągnięć z genetyki nowotworów.

asg: Jak ważna w leczeniu raka jest profilaktyka?

prof. Jan Lubiński: Obecnie z całą pewnością istnieją możliwości zapobiegnięcia pięciu rodzajom nowotworów dzięki odpowiedniej profilaktyce. Do tych nowotworów należą: raki płuca, szyjki macicy, jelita grubego, sutka i jajnika. Rakom płuca zapobiegamy poprzez eliminacje ekspozycji na produkty palenia papierosów. Rakowi szyjki macicy zapobiegamy poprzez odpowiednią kulturę życia płciowego i cytologiczne badania ginekologiczne. Raka jelita grubego można uniknąć poprzez systematyczne wykonywanie badań kolonoskopowych. Wreszcie rakom piersi i jajnika zapobiegamy poprzez odpowiedni styl życia (np. karmienie piersią, wczesne rodzenie dzieci, kontrolowane stosowanie hormonów) oraz bardziej zdecydowane działanie lekarskie jak np. profilaktyczna adnexsektomia u osób z grupy wysokiego ryzyka genetycznego.

petitt: Mam pytanie z gatunku "trudnych" - dzisiaj rano dowiedziałem się, że moja dziewczyna ma czerniaka złośliwego skóry - jak jej pomóc?

prof. Jan Lubiński: Proponuję kontakt z prof. Mackiewiczem, który w leczeniu czerniaka wdraża tzw. szczepionkę genową.

Bonhart: Jestem zrozpaczony mam już od 2 lat czerwonego guza pod pachą czy to może być rak i co powinienem z tym zrobić?

prof. Jan Lubiński: Myślę, że skoro guz jest już od dwóch lat jest to zmiana najprawdopodobniej łagodna, tym niemniej konieczny jest kontakt z onkologiem

hono25: Czy jeżeli moja mama zmarła na raka macicy, a tata na raka płuc to jestem genetycznie skażona rakiem?

prof. Jan Lubiński: Najprawdopodobniej nie. Proponuję jednak konsultacje w Onkologicznej Poradni Genetycznej.

Pneumokok: Czy wszystkie guzki tarczycy są złośliwe?

prof. Jan Lubiński: Większość guzków tarczycy to zmiany łagodne. Na ogół w ich diagnostyce potrzebne są scyntygram, USG i punkcja cienkoigłowa

ferra500: Witam, czy w ramach profilaktyki istnieje możliwość "przeskanowania" całego organizmu aby móc odnaleźć ewentualne ogniska nowotworu? W Anglii jest to możliwe ponoć

prof. Jan Lubiński: "Przeskanowanie" stosuje się po to, by wykryć wczesne ogniska raka, ale nie żeby zapobiec rozwojowi nowotworu na czym to polega profilaktyka.

nie_pewna: Proszę o radę! Mam bóle w lewej piersi czasem jest to wręcz podobne do "pieczenia", staram się sama kontrolować i badać piersi ale nie wyczuwam żadnego guzka czy to może być rak? Czy jest możliwe nie wyczucie go? Czy powinnam się zgłosić do lekarza?

prof. Jan Lubiński: Na ogół rak nie boli. Tym niemniej wskazane jest u Pani: badanie palpacyjne piersi przez onkologa, USG piersi i jeżeli jest Pani w wieku powyżej 35 roku życia - mammografia.

Kingulek: Czy to prawda, że dziewczęta, które w dzieciństwie przeszły chemioterapię , nie mogą w dorosłym życiu mieć dzieci?

prof. Jan Lubiński: To nieprawda.

pa: Który rodzaj nowotworów złośliwych i jakich narządów jest najtrudniejszy do wyleczenia? Płuc, wątroby?

prof. Jan Lubiński: Pytanie jest zbyt ogólne, bowiem niezależnie od lokalizacji narządowej wyniki leczenia zależą od tzw. stopnia zaawansowania klinicznego oraz stopnia morfologicznej złośliwości. Generalnie wyniki bardzo dobre daje leczenie nowotworów o niskim stopniu i zaawansowania klinicznego i morfologicznej złośliwości.

Gracjana: Panie profesorze, czy prawdą jest, że obecnie rak piersi lepiej jest wykrywany za pomocą USG niż tradycyjnej mammografii?

prof. Jan Lubiński: Nie, to nieprawda. USG i mammografia są badaniami uzupełniającymi się. Jako genetyk specjalizujący się w wykrywaniu wysokiej predyspozycji do raka najbardziej cenię jednak zapobieganie rozwojowi nowotworów.

Kingulek: Czy nieleczona nadżerka u kobiet, może przekształcić się w raka macic.

prof. Jan Lubiński: Ryzyko przekształcenia się nadżerki w raka jest rzeczywiście zwiększane, chociaż na szczęście nieznacznie.

Zmartwiona_: Chcę spytać... ostatnio u mojej siostry pojawiła się krew, która "leciała" z sutka, czy może mieć raka? Bardzo dużo korzysta z solarium, czy może być to powodem tego??? Proszę o odpowiedź.

prof. Jan Lubiński: Każdy wyciek krwistej treści z sutka powinien być bezwzględnie, jak najszybciej i najdokładniej zbadany, ponieważ powinien on budzić podejrzenie raka. Proponuję jak najszybszą konsultacje w Poradni Onkologicznej

Johny: Panie profesorze, chciałem się zapytać jaki wpływ mają konserwanty na rozwój nowotworu?

prof. Jan Lubiński: Tego dokładnie nie wiem, bo myślę, że można jedynie podejrzewać iż konserwanty zmieniły rodzaj nowotworów na które chorujemy. Wydaje się, że między innymi stosowanie konserwantów jest przyczyną tego, że zamiast na raka żołądka zachorujemy na raka jelita grubego.

Pneumokok: Chciałem zapytać, czy znamiona cienkie (wiszące) o kolorze skory to też zmiany nowotworowe? Mam tego dużo na ciele, najwięcej pod pachami, dorastają do 3,4 mm, są cienkie, długie wiszące, czy ewentualne usuniecie ich nie stanowi zagrożenia nawrotu?

prof. Jan Lubiński: Sądzę, że najbardziej właściwe byłoby zbadanie histopatologiczne opisywanych polipowatych zmian. Koniecznie trzeba to zrobić po konsultacji całości obrazu klinicznego przez dermatologa.

bosa: Czy może mi Pan powiedzieć coś o mięśniakach, czy tylko wycięcie macicy jest najlepszym sposobem jego usunięcia, czy jest jakaś inna metoda jego usunięcia poza operacyjnym (mięśniak ok. 8 cm)?

prof. Jan Lubiński: Mięśniak 8 cm. może być leczony jedynie operacyjnie.

andrzej: Witam! Co pan Prof. myśli o wilczej korze? Czy to jest skuteczny lek przeciwko rakowi?

prof. Jan Lubiński: "Wilka kora" to preparat, którego skuteczności nie zbadano w sposób randomizowany, tak więc istniejące opisy skutecznego działania tego preparatu nie są wiarygodne. Na szczęście preparat nie jest szczególnie kosztowny i kiedy pacjenci pytają mnie o jego stosowanie nie neguję sensu pod warunkiem, że nie zastąpi on leczenia metodami dobrze zweryfikowanymi.

solange: Czy prawdą jest, że większy odsetek kobiet, które zachorowały na raka piersi jest wśród kobiet, które nie karmiły piersią swoich dzieci bądź karmiły tylko przez krótki okres czasu?

prof. Jan Lubiński: Tak. To bardzo ważne, by kobiety karmiły piersią i w miarę możliwości jak najdłużej. U nosicielek mutacji w genie BRCAI u których wyjściowo ryzyko raka piersi wynosi 50%-80%, karmienie piersią przez 18 miesięcy (łącznie u kolejnych dzieci) redukuje o około połowę ryzyko choroby, tak więc do poziomu 25%-40%.

JAGNA2: Czy badanie krwi wykaże, że w organizmie rozwija się nowotwór, jeżeli tak to proszę powiedzieć jakie badanie należy wykonać. Czy OB 40 po godz. może wskazywać na nowotwór?

prof. Jan Lubiński: Badania krwi wykonywać należy po to, by wykryć zaburzenie, tzw. mutację w genach związanych z rozwojem raków, np. genu BRCAI - rak piersi i jajnika, geny MSH2, MLH1, APC - rak jelita grubego i trzonu macicy oraz po to, by zbadać poziom tzw. antygenów rakowych np. PSA - rak prostaty, CA-125 - rak jajnika. Badania genów wykrywają predyspozycję do raków. Badania antygenów wykrywają wczesne raki.  Markery wykrywane we krwi inne od wyżej wymienionych, w tym ocena OB., służą do stwierdzenia, że dana osoba jest dotknięta rakiem w znacznym stopniu jego zaawansowania. Tego typu markery nadają się głównie do monitorowania chemioterapii.

e_t: Czy tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi?

prof. Jan Lubiński: Doustna antykoncepcja zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet z grupy tzw. ryzyka genetycznego - nosicielek mutacji BRCAI, zwłaszcza jeżeli tabletki te stosuje się przed 30 rokiem życia i przez dłuższy czas.
celta: Ja mam takie pytanie: moja mama miała raka piersi, ojciec zmarł na raka prostaty, czy istnieje jakiś zestaw badań, które mogłabym wykonać już teraz (mam 26 lat), aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Jak mogę się bronić przed tą chorobą, którą naznaczone jest każde pokolenie w naszej familii?

prof. Jan Lubiński: Potrzebna jest jak najszybsza konsultacja w Onkologicznej Poradni Genetycznej. Jeżeli rzeczywiście należy Pani do grupy wysokiego ryzyka genetycznego należy wdrożyć postępowanie obejmujące następujące zalecenia: przeciwwskazanie do stosowania doustnej antykoncepcji, USG piersi raz na rok, badania palpacyjne - samobadanie raz na miesiąc, badanie lekarskie raz na 6 miesięcy ; od 35 roku życia dodatkowo - mammografię raz na rok i USG dopochwowe raz na rok; w wieku lat 40 dodatkowo - adnexektomia profilaktyczna plus (do rozważenia) chemoprewencja tamoxifenem. Takie postępowanie obniża ryzyko zachorowania na raka piersi z 50%-80% do około 10% i raka jajnika z około 40% do ok. 5%.

perla48: Czy rak żołądka jest rakiem dziedzicznym i jakie są jego pierwsze objawy,,, jak jest wykrywany???????

prof. Jan Lubiński: Tak, jest niewątpliwie dziedziczny w ok. 10% przypadków. Jeżeli w rodzinie wystąpiły co najmniej dwa raki żołądka lub też rak żołądka poniżej 45 roku życia, należy rozważyć stosowanie gastroskopii raz na rok u krewnych bez objawów. Dolegliwości ze strony żołądka wskazują na ogół na znaczne zaawansowanie tego raka.

Gracjana: Panie Profesorze, czy czerniak jest nadal nowotworem, który "sieje spustoszenie" wśrod chorych?
marta_t_: Czy są jakieś badania określające ryzyko zachorowania na czerniaka? Moja teściowa miała czerniaka. Czy powinnam się szczególnie przyglądać mojemu mężowi i dzieciom?

prof. Jan Lubiński: Czerniak jest nowotworem zależnym od układu immunologicznego i wyniki jego leczenia zależą bardzo od stanu odporności u chorego i jest to bardzo zróżnicowane. Wielu chorych z czerniakiem zostało wyleczonych, zwłaszcza jeżeli byli to pacjenci z czerniakiem wcześnie rozpoznanym. Każdy z nas powinien uważnie obserwować znamiona barwnikowe na skórze. Jakiekolwiek nieprawidłowości - swędzenie, sączenie, powiększanie się, odbarwianie się - znamienia jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u dermatologa czy onkologa.

promyczek_kk: Mam pytanie, moja koleżanka choruje na raka...... za 2 tygodnie ma operacje.. czy jest możliwe, że się nie obudzi po operacji, ona leczy się już kilka lat a ma 18 obecnie????????? Błagam o odpowiedź!

prof. Jan Lubiński: Te dane, które są zawarte w pytaniu są zbyt lakoniczne, by można poważnie odpowiedzieć.
e_t: Panicznie boje się tej choroby, zwłaszcza u mojej 20 miesięcznej córki. Małe dzieci tak często chorują. Jakich oznak nie można lekceważyć?

prof. Jan Lubiński: Dzieci chorują na nowotwory bardzo rzadko. Jeżeli w rodzinie nie było dotąd nowotworów złośliwych, córeczka powinna być kontrolowana tak jak wszystkie inne dzieci. Jeżeli krewni umierali na nowotwory to proponuję konsultację w Onkologicznej Poradni Genetycznej.

celta: Czy rzeczywiście różne stany psychiczne np. długoletnie chowanie urazy do kogoś lub też tłumienie negatywnych emocji ect....wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka?

prof. Jan Lubiński: Wydaje się, że tak jest jak to dowiedzieliśmy się z pytania.

olek: Ilu pacjentów po chemioterapii zostaje wyleczonych, proszę podać procent?

prof. Jan Lubiński: Np. w raku piersi chemioterapia średnio przedłuża życie o 18 miesięcy, ale jest to wynik średni i u niektórych pacjentów efekt przekłada się na długie lata życia.

BioComp: Panie profesorze, od pewnego czasu mam zawroty głowy, bóle w okolicy całej lewej strony, oraz spływającą wydzielinę do lewego nozdrza nosa. Wiem, że nie jest pan cudotwórcą, ale czy to może być coś poważnego? I czy lepszym badaniem na głowę jest Tomografia Komputerowa czy też Rezonans Magnetyczny?

prof. Jan Lubiński: Najbardziej właściwe postępowanie to konsultacja neurologiczna i rezonans magnetyczny.

e_t: Czy to prawda, że częste zażywanie witamin z grupy B zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory?

prof. Jan Lubiński: Każda hyperwitaminoza jest szkodliwa dla organizmu.

tik: Pracuję umysłowo i w pokoju mam kłęby dymu z papierosów kolegów. Czy ten dym może spowodować raka ?

Prof. Jan Lubiński: Proszę bezwzględnie zmusić kolegów by nie palili w pomieszczeniu w którym Pan/Pani pracuje.

solange: Co powinno szczególnie zaniepokoić człowieka w funkcjonowaniu jego organizmu, co wskazywałoby, że rozwija się w nim rak?

prof. Jan Lubiński: Tych objawów jest sporo i zależą od rodzaju narządu dotkniętego chorobą. Na ogół jednak objawy raka pojawiają się, gdy choroba ta jest już znacznie zaawansowana. Najważniejsze zatem jest wykonywanie działań/badań profilaktycznych na takim etapie kiedy jeszcze nie ma objawów.

e_t: Czy można brać jakieś leki , żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

prof. Jan Lubiński; Jak wspomniałem chemoprewencja tamokxifenem zmniejsza ryzyko raka piersi. Najprawdopodobniej profilaktyczne stosowanie aspiryny zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. W tej chwili prowadzimy intensywne badania nad zmniejszeniem ryzyka raka piersi poprzez chemoprewencję preparatami selenu.
prof. Jan Lubiński: Bardzo Państwu dziękuje. Żałuję, że nie byłem w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Genetyka nowotworów jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną przynoszącą wiele uzasadnionej nadziei na zwalczenie większości współcześnie występujących nowotworów złośliwych. Tak więc spodziewam się, że już niedługo po raz kolejny spotkamy się na czacie w "Polityce", by omówić dalsze postępy w zastosowaniach najnowszych osiągnięć genetyki w onkologii.
źródło: onet.pl

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz konta, załóż je sobie.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.

Komentarze/y
rak kręgosłupa
Dodane przez lidka w dniu - 2006-08-29 12:24:03
panie profesorze mam pytanie.mój tata jest chory na raka kręgosłupa szpital nic nie robi,tata dostał tylko plastry znieczulające chcę mu pomuc co mozna dalej robic?gdzie się udac aby zachamowac rozwój choroby?proszę o odpowiedz.dziekuję

Powered by AkoComment 2.0!

 
Pogoda
Gdańsk
---
Gdańsk °C | Katowice °C | Kraków °C | Poznań °C | Rzeszów °C | Szczecin °C | Warszawa °C | Wrocław °C
REKLAMA
Advertisement
Najczęściej czytane
© 2004-2018 Gazeta Pacjenta
Opracowanie i utrzymanie TELEZET